Warning: Undefined array key "read_stale" in /usr/local/www/gymnazium/zobrazit-stale.php on line 12
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /usr/local/www/gymnazium/zobrazit-stale.php on line 13
Historie našà školy
Několik kapitol z historie našà školy.
Warning: Undefined array key "typ" in /usr/local/www/gymnazium/fns/display_fns.php on line 15
Warning: Undefined array key "typ" in /usr/local/www/gymnazium/fns/display_fns.php on line 16
Warning: Undefined variable $obrazek in /usr/local/www/gymnazium/fns/display_fns.php on line 32
Státnà reálné gymnázium ve Svitavách bylo otevÅ™eno výnosem ministerstva Å¡kolstvà a osvÄ›ty ze dne 17. srpna 1945, Ä. A-62 640/45 - III/3. Å kola byla umÃstÄ›na o budovy bývalé nÄ›mecké reálky ve Svitavách na MasarykovÄ› námÄ›stà Ä. 27 (dneÅ¡nà budova II. ZÅ ).
Objekt byl vÅ¡ak pÅ™evzat ve velmi Å¡patném stavu - v poslednÃch letech války sloužil jako nÄ›mecký lazaret a v prvnÃch dnech po osvobozenà v nÄ›m byli internováni nÄ›meÄtÃ, maÄarÅ¡tà a italÅ¡tà zajatci. Proto pedagogové a budoucà studenti museli s pomocà dalÅ¡Ãch svitavských obÄanů uvést v krátké dobÄ› zÃskané prostory do takového stavu, aby mohlo 1. zářà 1945 zaÄÃt vyuÄovánÃ.
Slavnostnà zahájenà školnÃho roku bylo pÅ™esto odloženo, neboÅ¥ koncem srpna byla ve Å¡kole vytluÄena okna, poÅ¡kozeny vnitÅ™nà pro- story a zaÅ™ÃzenÃ. Pachatel nebyl vypátrán, Å¡kolnà kronika pÅ™ipsala vinu nÄ›meckým výrostkům.
ZatÃmco byly odstraňovány Å¡kody, probÃhal ve dnech 10. - 14. zářà zápis a pÅ™ijÃmacà zkouÅ¡ky. Celkem se otevÅ™elo sedm tÅ™Ãd (2. - 8. roÄnÃk). VyuÄovánà bylo zahájeno 15. zářà 1945 slavnostnÃm shromáždÄ›nÃm, na nÄ›mž promluvili zatÃmnà správce prof. Andrej KarabeleÅ¡, mÃstopÅ™edseda mÃstnà správnà komise J. LukeÅ¡ a tajemnÃk Svazu osvobozených politických vÄ›zňů V. PÅ™ikryl.
Prvnà školnà rok byl plný zmÄ›n a dodateÄných úprav, stav žactva i profesorských sbor se teprve stabilizovaly. Na poÄátku roku se do Å¡koly zapsalo 131 žáků, tento poÄet vÅ¡ak nebyl koneÄný. Do mÄ›sta se vraceli původnà ÄeÅ¡tà obyvatelé a zároveň sem pÅ™icházelo mnoho nových osÃdlenců. Koncem Å¡kolnÃho roku tak Å¡kolu navÅ¡tÄ›vovalo 180 studentů. NejvÃce chlapců a dÃvek pÅ™estoupilo ze dvou sousednÃch ústavů - ze StátnÃho reálného gymnázia v BoskovicÃch a ze StátnÃho reálného gymnázia v LitomyÅ¡li (napÅ™. do osmého roÄnÃku pÅ™iÅ¡lo devÄ›t studentů z Boskovic, devÄ›t z LitomyÅ¡le, jeden ze Strážnice, jeden z Kostelce nad OrlicÃ). Též profesorský sbor se utvářel až v průbÄ›hu Å¡kolnÃho roku. TvoÅ™ili jej: Josef Krupica (Fj, Nj, Aj), VlaimÃr KoneÄný (M, Tv), Zora Secová (D, Z), CecÃlie Trundová (Z, PÅ™), Marie Votavová (ÄŒj, Nj) a zatÃmnà správce Andrej KarabeleÅ¡ (Rj, Ph). V průbÄ›hu zářà pÅ™iÅ¡li Anežka MlateÄková (ÄŒj, Fj), Božena PluháÄková (Rj), Alois Petrus (Vv), ElvÃra Popová (Ch, M, Fy) a Jan Å princl (La, Ř).
Jak již bylo Å™eÄeno, zatÃmnÃm správcem byl jmenován státnà profesor Andrej KarabeleÅ¡, ÄlovÄ›k, který se těšil velké vážkosti. Narodil se 24. 9. 1906 v TybavÄ› na Podkarpatské Rusi. Vystudoval Státnà reálné gymnázium v MukaÄevÄ› (1917 - 1925) a v letech 1926 - 1929 navÅ¡tÄ›voval Bohosloveckou fakultu v ŘÃmÄ›. Roku 1929 pÅ™eÅ¡el na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor ruský jazyk - filozofie. VysvÄ›dÄenà o uÄitelské způsobilosti zÃskal 4. Äervna 1935 (toho roku se též oženil, manželka Pavla, rozená MichalÃÄková). Poté následovala celá Å™ada uÄitelských působiÅ¡Å¥ na Podkarpatské Rusi - měšťanská Å¡kola ve Volovém, měšťanská Å¡kola ve SvalavÄ›, Státnà reálné gymnázium v Chustu. Vedle pedagogické Äinnosti se vÄ›noval i žurnalistice a literatuÅ™e.
Vydával Äasopis "NaÅ¡i stremlanija" (NaÅ¡e snahy), napsal ÄtyÅ™i sbÃrky básnà (tÅ™i ruské, jednu Äeskou). ZajÃmal se o malÃÅ™stvÃ, vÄ›noval se cizÃm jazykům (kromÄ› ruÅ¡tiny a ÄeÅ¡tiny ovládal i nÄ›mÄinu, maÄarÅ¡tinu a francouzÅ¡tinu). Od 15. bÅ™ezna 1939 působil na StátnÃm reálném gymnáziu v LitomyÅ¡li, posléze ve Vysokém MýtÄ› a v NáchodÄ›. 15. Äervence 1942 byl zatÄen a vÄ›znÄ›n až do 5. kvÄ›tna 1945. Od 1. zářà 1945 byl rozhodnutÃm zemské Å¡kolnà rady v BrnÄ› jmenován zatÃmnÃm správcem na StátnÃm reálném gymnáziu ve Svitavách.
Jako správce novÄ› vzniklé Å¡koly se vÅ¡ak potýkal s celou Å™adou problémů. Bylo tÅ™eba provést dalšà úpravy Å¡kolnà budovy, aby mohla lépe sloužit svému úÄelu. Lavice byly shledány jako zdravotnÄ› nevyhovujÃcÃ, projevoval se nedostatek uÄebnic a dalÅ¡Ãch pomůcek, zcela nevybavena byla tÄ›locviÄna. Prostory byly omezené, v budovÄ› byla umÃstÄ›na měšťanská dÃvÄà škola. Od podzimnÃch mÄ›sÃců se Å¡kola potýkala s nedostatkem uhlÃ, proto vedenà ústavu rozhodlo, aby se od 10. prosince 1945 vyuÄovalo pouze ÄtyÅ™i dny v týdnu.
PÅ™es uvedené problémy se na Å¡kole rozvÃjel kulturnà život a stoupal poÄet spoleÄenských akcÃ. Studenti i profesoÅ™i si bÄ›hem Å¡kolnÃho roku pÅ™ipomÃnali výroÄà významných událostÃ, narozenà a úmrtà státnÃků, Äeských spisovatelů. NavÅ¡tÃvili též nÄ›kolik filmových a divadelnÃch pÅ™edstavenÃ. Pod vedenÃm prof. M. Votavové a prof. J. Krupici sestavili recitaÄnà a hudebnà pásma, s kterými vystupovali nejen na Å¡kolách, ale i pÅ™i mÄ›stských akcÃch.
NejvýznamnÄ›jÅ¡Ã událostà školnÃho roku 1945/46 se vÅ¡ak staly prvnà zkouÅ¡ky dospÄ›losti. PÃsemná Äást probÄ›hla ve dnech 11. - 15. dubna 1946. Studenti vykonali zkouÅ¡ku z Äeského jazyka a z cizÃho jazyka (vÄ›tÅ¡ina volila latinu). Mohli vybÃrat mezi následujÃcÃmi tématy:
Česká jazyk
1. Jan Neruda - Prosté motivy (Literárně-estetický rozbor)
2. Zpravodajstvà jindy a dnes (PojednánÃ)
3. Sedmnáctý listopad (Úvaha)
Latina
1. Seneca - Ad Lucilium, epistula XLVII, 1-5
2. Plinius X, 96, 1-7
3. Vergilius - Aeneas 440-476
4. Ovidius - Metamorphoses X, 1-30
Ústnà zkouÅ¡ky se konaly ve dnech 17. - 19. Äervna 1946 za pÅ™edsednictvà zemského Å¡kolnÃho inspektora FrantiÅ¡ka Meduny. K maturitÄ› pÅ™istoupilo 22 studentů, vÅ¡ichni skládali zkouÅ¡ku z jazyka vyuÄovacÃho (tj. Äeského), z vlastivÄ›dy a z cizÃho jazyka. ÄŒtrtý maturitnà pÅ™edmÄ›t byl volitelný. Otázky z jazyka Äeského byly téměř výhradnÄ› zaměřeny na literaturu, zahrnovali jednak historický pÅ™ehled, jednak rozbor pÅ™eÄteného dÃla (pÅ™.: a) Rozbor ukázky z románu "Jan Cimbur" J.Å . Baara, b) Vesnický román Äeský, c) JihoÄeÅ¡tà náboženÅ¡tà myslitelé nebo a) Rozbor ukázky z dÃla K. H. Borovkého "Král Lávra", b) Satira a jejà zástupci v Äeské literatuÅ™e, c) StaroÄeské skladby tendenÄnÃ).
U zkouÅ¡ky z cizÃho jazyka se vyžadovala jak znalost slovnà zásoby a gramatické struktury, tak znalost reálià (pÅ™.: a) Ab urbe condita I 6/7, b) PÅ™ehled Å™Ãmských dÄ›jin. c) Řecká starovÄ›ká hudba). VlastivÄ›da zahrnovala otázky ze zemÄ›pisu a dÄ›jepisu (pÅ™." Východnà Slovensko, ZnárodnÄ›nÃ, Vodopisný pÅ™ehled ÄŒSR, Charta Spojených národů, Rok 1848, Národnà bohatstvà a jeho význam pro náš průmysl, Poslednà PÅ™emyslovci...). Jako Ätvrtý volitelný pÅ™edmÄ›t si studenti volili chemii (pÅ™.: a) Vápence, b) Výživa ÄlovÄ›ka, c) DneÅ¡nà názor na složenà hmoty), biologii (pÅ™.: Pohyby rostlin, b) Ptáci, c) Nervstvo) a matematiku (pÅ™.: a) ŘeÅ¡te rovnici b) Do elipsy (a, b) vepiÅ¡te obdélnÃk maximálnà plochy).
Maturitu složilo vÅ¡ech 22 studentů úspěšnÄ›, pÄ›t z nich vykonalo maturitnà zkouÅ¡ku s vyznamenánÃm.
V následujÃcÃm Å¡kolnÃm roce 1946/47se výraznÄ› rozÅ¡ÃÅ™ili profesorský sbor Gymnázia ve Svitavách. Celkem pÅ™iÅ¡lo jedenáct nových vyuÄujÃcÃch, nÄ›kteřà zůstali jen krátce, jinà - jako prof. Aloisie Grünseinová - vÃce než dvacet let.
Ke zmÄ›nÄ› doÅ¡lo i ve vedenà školy. 14. Å™Ãjna 1946 byl zproÅ¡tÄ›n funkce zatÃmnÃho správce Andrej KarabeleÅ¡ a na jeho mÃsto byl jmenován VladimÃr KoneÄný. Důvodem odvolánà Andreje KarabeleÅ¡e se zÅ™ejmÄ› staly organizaÄnà a administrativnà nedostatky pÅ™i vedenà školy. Andrej KarabeleÅ¡ byl pÅ™edevÅ¡Ãm literát a filozof, úřednà práce spojené s výkonem funkce mu Äinily potÞe. ZmÄ›na vÅ¡ak byla pro Å¡kolu pÅ™Ãnosem. Andrej KarabeleÅ¡ se na Å¡kole dále uplatnil jako vynikajÃcà profesor a VladimÃr KoneÄný prokázal své schopnosti pÅ™i vedenà školy.
Významným dnem se pro Gymnázium stal i 22. Å™Ãjen 1946. Toho dne se Alois Petrus zúÄastnil slavnostnà audience u prezidenta republiky Dr. Edvarda BeneÅ¡e (prezident pÅ™ijal pozůstalé po popravených obÄ›tech 2. svÄ›tové války). V projevu k E. BeneÅ¡ovi Alois Petrus mimo jiné Å™ekl: "... a jelikož jde mi o výchovu mládeže studujÃcà a pracujÃcÃ, prosÃm Vás pane prezidente o svolenÃ, aby naÅ¡e Státnà reálné gymnázium ve Svitavách neslo VaÅ¡e jméno." Protože prezident BeneÅ¡ vyslovil souhlas s tÃmto návrhem, neslo Gymnázium od tohoto data název Státnà reálné gymnázium Dr. Edvarda BeneÅ¡e ve Svitavách.
O necelý týden pozdÄ›ji, památného 28. Å™Ãjna 1946, MÃstnà národnà výbor ve Svitavách zvolil dr. E. BeneÅ¡e Äestným obÄanem Svitav (stal se tak po T. G. Masarykovi druhým ÄŒechem, kterému se této cti dostalo).
Po svém návratu prof. A. Petrus napsal: "Jde mi pÅ™edevÅ¡Ãm o Vás, milá studujÃcà mládeži, o VaÅ¡i útlou Äistou duÅ¡i, o Váš pÅ™Ãmý charakter, o Váš bezúhonný radostný život a VaÅ¡i dobrou existenci. Ale i o Vás, milà svitavÅ¡tÃ, o výstavbu naÅ¡ich Äeských Svitav, o dobrý zvuk naÅ¡eho pohraniÄà v práci, tvorbÄ›, vÄ›dÄ›nà i výchovÄ›... Nuže, uÄiňme i my kardinálnà úklid ve svých duÅ¡Ãch i srdcÃch, abychom byli hodni naÅ¡eho Äestného obÄana, pana prezidenta republiky dr. E. BeneÅ¡e... svolil, aby naÅ¡e Gymnázium neslo jeho slavné a vzácné jméno. Jaká to Äest, avÅ¡ak zároveň i závazek pro naÅ¡e mÄ›sto, pro naÅ¡i Å¡kolu, profesory i vÅ¡echny studujÃcÃ! PÅ™edevÅ¡Ãm Vy, studenti, pÅ™Ãsahejte, že se chcete státi opravdovými žáky pana prezidenta, že chceme vždy a ve vÅ¡em kráÄeti vzorem a pÅ™Ãkladem pÅ™ed ostatnÃmi."
24. listopadu 1947 se konala plenárnà schůze rodiÄovského sdruženÃ, na které se rozhodlo o založenà spolku "Sdruženà rodiÄů a přátel žactva StátnÃho reálného gymnázia ve Svitavách." Nový spolek byl povolen výmÄ›rem Zemského národnÃho výboru v BrnÄ› ze dne 16. bÅ™ezna 1948 Ä. 10. 680-II/12-1948.
VýroÄnà zprávy, které se nám z prvnÃch let existence gymnázia zachovaly, svÄ›dÄà o vzrůstajÃcÃm poÄtu kulturnÃch akcÃ. Studenti se zúÄastňovali kromÄ› již zmÃnÄ›ných filmových a divadelnÃch pÅ™edstavenà i koncertů a výletů na památná mÃsta naÅ¡ich dÄ›jin (Růžový palouÄek apod.). ZaÄala se rozvÃjet i sportovnà Äinnost. SvitavÅ¡tà studenti cviÄili na tÄ›lovýchovných slavnostech svitavských Å¡kol i na PÅ™edsletových tÄ›lovýchovných slavnostech Äeskoslovenských Å¡kol v Praze 1947.
Zlomem v pováleÄném vývoji ÄŒeskoslovenska se stal 28. únor 1948. Do života StátnÃho reálného gymnázia ve Svitavách se únorové události výraznÄ› promÃtly asi o dva mÄ›sÃce pozdÄ›ji. V dubnu 1948 nastoupil "zdravotnà dovolenou" bývalý zatÃmnà správce Andrej KarabeleÅ¡ a do Å¡koly se již nevrátil. 12. kvÄ›tna 1948 byl státnà profesor VladimÃr KoneÄný zproÅ¡tÄ›n funkce zatÃmnÃho správce ústavu. Novým správcem byl jmenován státnà profesor Ing. Josef Å lerka, který tÃmto dnem skonÄil svou působnost na Gymnáziu v Novém MÄ›stÄ› na MoravÄ›. Své funkce se ujal 13. kvÄ›tna 1948.
Do Äinnosti Å¡koly vstoupila politika. Studenti si sice jeÅ¡tÄ› pÅ™ipomnÄ›li narozeniny prezidenta dr. E. BeneÅ¡e (28. kvÄ›tna 1948), ale tentýž mÄ›sÃc vyslechli také pÅ™enos pÅ™edvolebnÃho projevu pÅ™edsedy vlády Klementa Gottwalda, pÅ™edsedy ÚRO AntonÃna Zápotockého a ministra sociálnà péÄe Evžena Erbana. Taktéž v kvÄ›tnu pÅ™ednášel studentům Å¡kolnà inspektor Ladislav Rychetský o jednotné kandidátnà listinÄ›.
Politická situace se odrazila i v tématech pÃsemné maturitnà zkouÅ¡ky (20. - 22. dubna 1948) z Äeského jazyka: 1) Julius FuÄÃk, Reportáž psaná na oprátce (Literárnà rozbor), 2) Vliv znárodnÄ›nà a socializace na naÅ¡e hospodářstvà (PojednánÃ), 3) Za námi vzpomÃnka, pÅ™ed námi Äin (Volný slohový útvar).
Ústnà maturitnà zkouÅ¡ky se uskuteÄnily ve dnech 20. - 22. Äervna 1948. Jedenáct studentů maturovalo s vyznamenánÃm, osmnáct prospÄ›lo.
10. kvÄ›tna 1948 byl schválen nový zákon o jednotném Å¡kolstvÃ, který zruÅ¡il starý Å¡kolský systém a zavádÄ›l zcela nové uspořádánà vzdÄ›lávacà soustavy. V návaznosti na jednotné základnà vzdÄ›lánà (devÃtiletá povinná Å¡kolnà docházka) byly pÅ™ebudovány Å¡koly III. stupnÄ›, které mÄ›ly poskytovat vyÅ¡Å¡Ã vÅ¡eobecné i odborné vzdÄ›lánÃ. Podle tohoto Å¡kolského zákona zanikla k 1. zářà 1949 stávajÃcà osmiletá gymnázia a zmÄ›nila se na ÄtyÅ™letá. Zaniklo také klasické latinské oznaÄenà tÅ™Ãd a objevilo se nové, tj. I až IV. tÅ™Ãda gymnázia.
Do Å¡kolstvà (zvláštÄ› do oblasti Å™ÃzenÃ) se promÃtla také reforma krajského zÅ™Ãzenà a s nà spojená zmÄ›na stuktury národnÃch výborů - agendu zemské Å¡kolnà rady pÅ™evzal krajský národnà výbor, ústavy dalÅ¡Ãho vzdÄ›lávánà uÄitelů, jejich cÃlem bylo poskytovat uÄitelům metodickou pomoc.
Rok 1948 pÅ™inesl Å™adu zmÄ›n i na Gymnáziu ve Svitavách. BÄ›hem letnÃch prázdnin v roce 1948 ukonÄilo své působenà na Å¡kole osm pedagogů - kromÄ› A. KarabeleÅ¡e, J. Tobek, J. KonviÄka, M. Jordánová, R. Janál, M. Neubauer, Z. Bartoňová, A. Petrus. PÅ™iÅ¡li tÅ™i novà pedagogové - P. VÄ›rný, J. SpáÄil, L. RauÅ¡. V duchu nové ideologie se zaÄal klást důraz na úÄast uÄitelů a studentů na politickém a kulturnÃm dÄ›nà mÄ›sta, sledovala se tzv. "angažovanost pÅ™i socialistické výstavbÄ› republiky". Pravidelnou souÄástà školnÃho roku, zvláštÄ› jeho poÄátku, se staly brigády v zemÄ›dÄ›lských a průmyslových závodech.
Dekretem ministerstva Å¡kolstvà a osvÄ›ty ze dne 30. 7. 1053 se základem Å¡kolské soustavy stala jedenáctiletá stÅ™ednà škola. Spojilo se tak pÄ›t tÅ™Ãd národnà školy (dÅ™Ãve obecné), tÅ™i tÅ™Ãdy stÅ™ednà školy (dÅ™Ãve mÄ›stské) tÅ™i tÅ™Ãdy gymnaziálnÃ. Povinná Å¡kolnà docházka se tedy zkrátila na osm let a studium na gymnáziu nahrazovaly poslednà tÅ™i roÄnÃky jedenáctileté stÅ™ednà školy.
Jedenáctiletá stÅ™ednà školy (dále JSÅ ) byla umÃstÄ›na do budovy na námÄ›stà MÃru ÄÃslo 73. Tento objekt byl postaven v 80. letech minulého stoletÃ. Po osvobozenà byly v tÄ›chto prostorách umÃstÄ›ny dvÄ› Å¡koly - I. národnà škola a I. stÅ™ednà škola (názvy podle Å¡kolského zákona z roku 1948). V buovÄ› nové JSÅ musela být provedena Å™ada stavebnÃch úprav (Äást zaÅ™Ãzenà a sbÃrky byly pÅ™estÄ›hovány z bývalého gymnázia). V dalÅ¡Ãch letech byly vybudovány Å¡kolnà dÃlny, odborné pracovny pro výuku fyziky, chemie a biologie, Å¡kolnà dvůr se pÅ™emÄ›nil na cviÄebnà plochu. Kapacita budovy byla vÅ¡ak nedostaÄujÃcà protože poÄet žáků v jednotlivých tÅ™Ãdách se blÞil ÄtyÅ™iceti. Muselo se proto pÅ™istoupit, zvláštÄ› v nižšÃch roÄnÃcÃch, k vyuÄovánà na smÄ›ny. Ředitelem novÄ› zÅ™Ãzené JSÅ byl jmenován Jaroslav Petr (nar. 21. 3. 1923, pÅ™ed nástupem do funkce Å™editele působil na Å¡kolách v Ostrém Kameni, ve Svitavách, ve VendolÃ, v Moravském LaÄnovÄ›).
Zkrácenà stÅ™ednà školy o jeden rok, zavedenà vÄ›tÅ¡Ãho poÄtu hodin polytechnické výchovy a zaÅ™azenà nových pÅ™edmÄ›tů (pÅ™edvojenská výchova, pozdÄ›ji civilnà obrana, psychologie a logika, astronomie) vedlo k omezenà poÄtu hodin u tradiÄnÃch naukových pÅ™edmÄ›tů. ZaÄÃná se vÅ¡ak vyuÄovat nÄ›meckému jazyku a doÄasnÄ› i jazyku anglickému. Technické kreslenÃ, latina a hudebnà výchova byly zaÅ™azeny mezi nepovinné pÅ™edmÄ›ty. ZaÄátkem padesátých let doÅ¡lo i ke zmÄ›nÄ› koncepce maturitnÃch zkouÅ¡ek. MÄ›nà se poÄet maturitnÃch pÅ™edmÄ›tů i pomÄ›r mezi pÅ™edmÄ›ty povinnými a volitelnými. KoneÄná úprava stanovila jako povinné Äeský jazyk, ruský jazyk a matematiku, Ätvrtý pÅ™edmÄ›t si studenti volili, vybÃrat mohli mezi dÄ›jepisem, latinou, chemià a fyzikou. Maturitnà zkouÅ¡ky se od poÄátku padesátých let pravidelnÄ› zúÄastňovali zástupci lidové správy a KV SÄŒM.
Proto se osmileté základnà školnà vzdÄ›lánà neosvÄ›dÄilo, doÅ¡lo roku 1960 opÄ›t ke zmÄ›nÄ› vzdÄ›lávacÃho systému. Podle Å¡kolského zákona ze dne 15. prosince 1960 se základnà vzdÄ›lánà prodloužilo na devÄ›t let. JSÅ se mÄ›nà na dvanáctiletou Å¡kolu a posléze se poslednà tÅ™i roÄnÃky osamostatňujà a mÄ›nà se na stÅ™ednà vÅ¡eobecnÄ› vzdÄ›lávacà školu. Dvanáctiletá stÅ™ednà škola ve Svitavách se rozdÄ›lila na dvÄ› relativnÄ› samostatné Å¡koly - základnà devÃtiletou Å¡kolu a stÅ™ednà vÅ¡eobecnÄ› vzdÄ›lávacà školu, obÄ› vÅ¡ak mÄ›ly spoleÄnou správu. Ředitelem obou Å¡kol tak zůstal Jaroslav Petr. (K úplnému oddÄ›lenà a osamostatnÄ›nà SVVÅ doÅ¡lo až rozhodnutÃm odboru Å¡kolstvà a kultury VÄŒ KNV k 1. lednu 1964.) Nový Å¡kolský zákon zároveň kladl důraz na polytechnickou výchovu. Do uÄebnÃho plánu stÅ™ednà školy byl zaveden nový pÅ™edmÄ›t - základy výroby (vyuÄovali mu externà uÄitelé) s povinnou výrobnà praxà (vÄ›tÅ¡ina studentů ji absolvovala v n.p. Vigona). Na závÄ›r praxe museli studenti složit kvalifikaÄnà zkouÅ¡ku, napÅ™. v oboru pÅ™adlák, tkadlec, laborant - chemik, automechanik apod.
V roce 1964 byla Å¡kola pÅ™emÃstÄ›na opÄ›t do nových prostor, tentokrát do novÄ› postavené budovy na ulici Sokolovská (v nà se nacházà dodnes). O pololetnÃch prázdninách ve Å¡kolnÃm roce 1963/64 probÄ›hlo stÄ›hovánà nábytku, pomůcek a dalÅ¡Ãho vybavenÃ. 17. února 1964 Å¡kola zahájila omezený provoz. Studenti pÅ™eruÅ¡ili výrobnà praxi v závodech a mÃsto nà se podÃleli na koneÄných úpravách Å¡koly a jejÃho okolÃ. Práce pokraÄovaly i v následujÃcÃm obdobÃ, v sedmdesátých letech bylo vybudováno Å¡kolnà arboretum s uÄebnou v pÅ™ÃrodÄ› a byl dokonÄen sportovnà areál s tenisovým kurtem, s asfaltovým a travnatým hÅ™iÅ¡tÄ›m, běžeckou dráhou atd.
Na SVVÅ byly postupnÄ› otevÃrány tÅ™Ãdy s matematicko-fyzikálnÃm zaměřenÃm, od Å¡kolnÃho roku 1965/66 byla zavedena v prvnÃm roÄnÃku humanitnà a pÅ™ÃrodovÄ›decká specializace. Ve druhé polovinÄ› Å¡edesátých let probÃhalo pÅ™i SVVÅ i studium pÅ™i zamÄ›stnánÃ. PÅ™es uvedené zmÄ›ny se zájem o studium na SVVÅ snižoval a nedaÅ™ilo se pÅ™ijmout ani stanovený poÄet studentů do prvnÃch roÄnÃků.
Zákonnou úpravou z roku 1968 bylo rozhodnuto prodloužit studium a pÅ™emÄ›nit dosavadnà tÅ™Ãletou SVVÅ na ÄtyÅ™leté gymnázium.
Od roku 1969 bylo rozhodnuto ministrerstva Å¡kolstvà pÅ™i Gymnáziu ve Svitavách zÅ™Ãzeno experimentálnà studium pro nadané žáky ze Å¡estých tÅ™Ãd ZDÅ (tedy obdoba reálného gymnázia). K pÅ™ijÃmacÃmu Å™Ãzenà se dostavilo vÃce než 130 uchazeÄů, pÅ™ijato jich bylo 84. Byly otevÅ™eny tÅ™i tÅ™Ãdy, ale po jednom roce bylo opÄ›t ministerstvo zruÅ¡eno.
Již od poÄátku 50. let působily na svitavské stÅ™ednà škole různé kroužky. NejúspěšnÄ›jÅ¡Ã byly kulturnà soubor, a to dÃky recitaÄnà skupinÄ› (pozdÄ›ji recitaÄnà studio), kterou vedla prof. M. Votavová. Soubor se prosadil i na celostátnà úrovni. Absolvoval úspěšná vystoupenà na národnÃch soutěžÃch a pÅ™ehlÃdkách (Wolkerův ProstÄ›jov, Å rámkova Sobota, Jiráskův Hronov). PrávÄ› prof. M. Votavová se nejvÃce zasloužila o úroveň kulturnÃch poÅ™adů urÄených stÅ™edoÅ¡kolákům i Å¡irÅ¡Ã veÅ™ejnosti. VÅ¡echen svůj Äas vÄ›novala jednak výchovÄ› mladých recitátorů, jednak amatérskému divadlu, jehož tradice pomáhala ve Svitavách vytvářet. Významným kroužkem se stal i pÄ›vecký sbor, vedený profesorkou VÄ›rou Veselou.
Neúspěšný pokus o demokratické reformy v roce 1968 a následujÃcà léta normalizace zasáhly i Gymnázium ve Svitavách. Zdůrazňovala se politická pÅ™ÃsluÅ¡nost, sledovala se aktivita studentů v SSM, kladl se důraz na orientaci na SSSR a zároveň se mezi cizÃmi jazyky preferoval jazyk ruský, politika a ideologie se promÃtal do osnov vÅ¡ech pÅ™edmÄ›tů. V duchu normalizace probÄ›hla výmÄ›na osob ve vedoucÃch funkcÃch. 31. 8. 1970 byl z funkce Å™editele odvolán dr. Jaroslav Petr (po svém odvolánà působil jako klinický psycholog ve svitavské nemocnici) a novým Å™editelem byl jmenován Igor Kloss, který byl v roce 1979 vystÅ™Ãdán BoÅ™ivojem PÅ™ikrylem. I pÅ™esto Å¡kola nadále žila kulturnÃm životem (i když omezeným politickou situacÃ), studenti dosáhli pod vedenÃm svých pedagogů Å™ady výrazných úspÄ›chů v odborných soutěžÃch, olympiádách, a to i na celostátnà úrovni (napÅ™. zemÄ›pis, recitace). RozvÃjejà se kontakty mezi Gymnáziem Svitavy a EOS Egeln v Sasku (od 1. 9. 1991 Gymnázia v Egeln).
Koncem 70. let a poÄátkem 80. let byla zahájena dalÅ¡Ã reforma vzdÄ›lávacÃho systému. Nový projekt směřoval ke sblÞenà gymnázià s odbornými Å¡kolami a uÄiliÅ¡ti. ZatÃmco na uÄiliÅ¡tÃch byly zavedeny uÄebnà obory s maturitou, v osnovách gymnázia se objevil nový pÅ™edmÄ›t Základy výroby a odborné pÅ™Ãpravy (ZVOP). Studenti se po absolvovánà základnÃho kurzu v 1. a 2. roÄnÃku volili odborné zaměřenà podle nabÃdky, která vycházela z možnostà regionu. Na Gymnáziu ve Svitavách to byly základy stavebnictvÃ, zemÄ›dÄ›lské výroby a ekonomiky a organizace. Výuka byla opÄ›t doplnÄ›na výrobnÃmi praxemi. V souvislosti se zavedenÃm tohoto pÅ™edmÄ›tu vÅ¡ak z uÄebnÃch osnov mizà hudebnà a výtvarná výchova i latina. MÄ›nà se také maturitnà zkouÅ¡ky. Studenti pÃsemnÄ› maturujà z Äeského a ruského jazyka, u ústnÃch maturit pÅ™istupujà matematika nebo ZVOP (podle výbÄ›ru studenta), Ätvrtý pÅ™edmÄ›t je volitelný. Protože Å™ada studentů nastoupila po maturitÄ› pÅ™Ãmo do praxe, staly se pravidlem doplňkové maturitnà zkouÅ¡ky ze ZVOPu. Skládali se dodateÄnÄ› studenti, kteřà v řádném termÃnu maturovali z matematiky.
Po roce 1989 nastaly zmÄ›ny v celé spoleÄnosti, která se promÃtly i do Å¡kolstvÃ. V prvnà řadÄ› se posiluje výuka angliÄtiny, nÄ›mÄiny, na naÅ¡Ã Å¡kole též francouzÅ¡tiny a Å¡panÄ›lÅ¡tiny. Do uÄebnÃch osnov proniká i latina. Å kola opÄ›t zÃskává charakter gymnázia se vÅ¡eobecným zaměřenÃm. Obnovuje se vÃceleté gymnázium (ve Svitavách od roku 1991 sedmileté a od roku 1995 osmileté). V souÄasné dobÄ› studuje na naÅ¡Ã Å¡kole vÃce než 400 studentů.
ZmÄ›ny se dotkly i pedagogického sboru. Do funkce Å™editele byl roku 1990 jmenován Jiřà Brýdl, který je téhož roku zvolen starostou mÄ›sta. Ve funkci Å™editele jej vystÅ™Ãdal Josef Jindra. NásledujÃcà ředitel Gymnázia Svitavy Leo Flodr se ujal této funkce v roce 1993.
ZaÄátkem Å¡kolnÃho roku 1995/1996 si Gymnázium ve Svitavách pÅ™ipomnÄ›lo padesát let své existence. Oslavy zaÄaly již v zářijových dnech roku 1995, vyvrcholily ve dnech 13. a 14. Å™Ãjna 1995. V jejich rámci se uskuteÄnila celá Å™ada kulturnÃch a vzpomÃnkových akcÃ. Již v zářà 1995 zaÄala ve výstavnÃch sálech MÄ›stského muzea a galerie ve Svitavách výstava o historii Å¡koly, v Å™Ãjnu probÄ›hl v kinÄ› VesmÃr koncert pÄ›veckých sborů, v OttendorferovÄ› domÄ› se konalo vystoupenà svitavských folkových skupin. Hlavnà program oslav byl zahájen koncertem duchovnà hudby v kostele NavÅ¡tÃvenà Panny Marie a pokraÄoval dnem otevÅ™ených dveřà na Gymnáziu ve Svitavách. Bývalà absolventi si tak mohli prohlédnout nejenom souÄasnou budovu Å¡koly, ale i bývalé budovy gymnázia, tj. dneÅ¡nà II. a IV. základnà školu. Odpoledne následoval slavnostnà průvod absolventů a pedagogů na námÄ›stà MÃru. Setkánà poté pokraÄovalo spoleÄenským veÄerem s hudbou a tancem ve svitavských restauracÃch. Podle odhadu se poÄet úÄastnÃků oslav pohyboval mezi 1500 – 2000. Náklady na oslavy pÅ™esáhly Äástku 380 000, - KÄ.
Po slavnostnÃch dnech pokraÄovala běžná a každodennà školnà praxe. Původnà koncepce vedenà školy vycházela z myÅ¡lenky vybudovat z Gymnázia ve Svitavách výluÄnÄ› vÃceleté gymnázium, proto docházelo od poloviny 90. let k útlumu ÄtyÅ™letého studia. V tÄ›chto letech byly ve Å¡kolnÃm roce otevÃrány vždy dvÄ› tÅ™Ãdy vÃceletého studia. Vzhledem k vývoji ve spoleÄnosti a zmÄ›nám postojů ministerstva Å¡kolstvà se tato myÅ¡lenka ukázala jako neudržitelná, takže od Å¡kolnÃho roku 1998/1999 doÅ¡lo k obnovenà tradiÄnÃho ÄtyÅ™letého studia na Å¡kole. Proto se od té doby otevÃrala vždy jedna tÅ™Ãda osmiletého a jedna tÅ™Ãda vÃceletého studia. Ve Å¡kolnÃm roce 1996/1997 nastoupili poprvé malà primánci a primánky do osmiletého gymnázia, takže až do konce Å¡kolnÃho roku 2001/2002 vedle sebe existovalo gymnázium sedmileté, osmileté a ÄtyÅ™leté.
V roce 1999 doÅ¡lo k dalÅ¡Ã zmÄ›nÄ› ve vedenà školy. DosavadnÃho Å™editele Å¡koly Mgr. Leo Flodra vystÅ™Ãdal ve funkci od 1. 8. 1999 PaedDr. Milan BáÄa, do té doby Å™editel Obchodnà akademie a VyÅ¡Å¡Ã obchodnà školy ve Svitavách. Zástupcem Å™editele Å¡koly i nadále zůstal a zůstává Mgr. Jaroslav Najbert, doÅ¡lo vÅ¡ak k pomÄ›rnÄ› výrazným zmÄ›nám v celkové struktuÅ™e vedenà školy. Bylo ustaveno kolegium Å™editele, poradnà sbor Å™editele, vznikla i studentská rada. PaedDr. M. BáÄa je Å™editelem Å¡koly do souÄasnosti.
BÄ›hem deseti let dalÅ¡Ã Äinnosti Å¡koly doÅ¡lo logicky i ke zmÄ›nám v pedagogickém sboru. Svou pedagogickou Äinnost na gymnáziu postupnÄ› ukonÄili (byÅ¥ nÄ›kteřà z nich na Å¡kole i nadále působÃ) a do důchodu odeÅ¡li nÄ›kteřà Älenové profesorského sboru, kteřà na Å¡kole pracovali od poloviny Å¡edesátých let 20. stoletÃ. Kdo by si jeÅ¡tÄ› nedávno dokázal pÅ™edstavit Gymnázium ve Svitavách bez Mgr. Jitky Flodrové, PhDr. Anny Cvrkalové, Mgr. Zdenka Stodoly nebo Mgr. BoÅ™ivoje PÅ™ikryla? Mnozà z tÄ›ch, kteřà v tomto desetiletà na gymnázium novÄ› nastoupili, patřà mezi absolventy Å¡koly. Rozvoj výpoÄetnà techniky a internetu pÅ™inesl nutnost zÅ™Ãdit ve Å¡kole funkci správce poÄÃtaÄové sÃtÄ›. Na Å¡kole v tomto obdobà působilo i nÄ›kolik pracovnÃků, vykonávajÃcÃch zde civilnà službu. VÄ›tÅ¡inou pracovali jako správci studovny, popÅ™ÃpadÄ› se podÃleli na údržbÄ› areálu Å¡koly.
Å kolu kromÄ› pedagogů a studentů dotvářà i mÃsto, kde sÃdlÃ. Budova Gymnázia ve Svitavách v tomto krátkém obdobà neprodÄ›lala z vnÄ›jÅ¡ku téměř žádné zásadnà a viditelné zmÄ›ny. O to vÃce se vÅ¡ak zmÄ›nil interiér Å¡koly. Byla provedena nová elektroinstalace v celé budovÄ›, vznikly zde nové uÄebny – spoleÄenskovÄ›dnÃ, Äeského jazyka a literatury, jazyková, výpoÄetnà techniky, odborná multimediálnà uÄebna. NovÄ› byla vybavena uÄebna fyziky, laboratoÅ™ biologie, postupnÄ› se mÄ›nà i vybavenà kmenových tÅ™Ãd. Studenti mohou trávit volné chvÃle ve studovnÄ›, ve Å¡kole byl otevÅ™en bufet. ZmÄ›nila se i sborovna Å¡koly. Gymnázium bylo investorem výstavby sportovnà haly Na StÅ™elnici (vÃce než 85 mil. KÄ), za vÃce než 1, 7 mil. KÄ bylo v areálu vybudováno fotbalové minihÅ™iÅ¡tÄ› s umÄ›lou trávou a za 1,4 mil. KÄ rekonstruován lehloatletický ovál.
JednÃm ze základnÃch požadavků na souÄasného absolventa gymnázia je kvalitnà zvládnutà cizojazyÄné komunikace. Po roce 1989 se ukázalo, že jednoznaÄným trendem ve Å¡kolstvÃ, ale i v praxi bude orientace na komunikaci v angliÄtinÄ›. Proto se bÄ›hem devadesátých let i na Gymnáziu ve Svitavách stala angliÄtina prvnÃm vyuÄovacÃm jazykem. Druhým jazykem je nÄ›mÄina a dnes ve svÄ›tÄ› se velmi dynamicky rozvÃjejÃcà francouzÅ¡tina. Byla vÅ¡ak obnovena i výuka latiny (jako volitelný pÅ™edmÄ›t) a pro zájemce i výuka ruského jazyka (nepovinný pÅ™edmÄ›t). Bohužel jen krátce se na Å¡kole vyuÄovala Å¡panÄ›lÅ¡tina.
Studenti gymnázia od roku 1995 dosáhli Å™ady úspÄ›chů v rámci Å¡kolnà i mimoÅ¡kolnà Äinnosti. NÄ›kolikrát se umÃstili na pÅ™ednÃch mÃstech v celostátnÃch kolech SOÄŒ (mimo jiné H. StÅ™Ãteský v oboru historie 3. mÃsto, M. Vévoda 2. mÃsto v oboru teorie kultury, T. PaÅ™Ãzek v oboru uÄebnà pomůcky 2. mÃsto). Student T. Vrba zÃskal 2. mÃsto v celostátnÃm kole zemÄ›pisné olympiády. T. Dvořáková obsadila 2. mÃsto v soutěži Eustory s pracà „Háj hrdinů ve Svitavách“. T. Dvořáková a V. VeleÅ¡Ãk ml. byli za svou odbornou Äinnost ocenÄ›ni Cenou UÄené spoleÄnosti ÄŒR. Družstvo studentů z prvnÃch ÄtyÅ™ roÄnÃků nižšÃho gymnázia vyhrálo tÅ™ikrát po sobÄ› celostátnà soutěž Historiáda. Studenti jsou také úspěšnà soutěži Právo na každý den nebo v recitaÄnÃch soutěžÃch (Wolkerův ProstÄ›jov, Pardubické poetické setkánÃ). V oblasti biologie a ochrany pÅ™Ãrody jsou velmi významné aktivity studentů pod vedenÃm Mgr. JiÅ™Ãho Macha. PÄ›vecký sbor Gaudium vedený PaedDr. VÄ›rou BureÅ¡ovou, koncertuje pravidelnÄ› v zahraniÄÃ, má dvÄ› vlastnà CD. NÄ›kteřà z Älenů Gaudia úÄinkujà souÄasnÄ› i v PS Iuventus, který tvořà pÅ™evážnÄ› souÄasnà a bývalà studenti gymnázia. Ve Å¡kole vycházà od roku 1999 Å¡kolnà Äasopis s názvem MAGGY (v minulosti vycházely krátkodobÄ› i jiné studentské Äasopisy napÅ™. PrimáÄek, Casper apod.).
Výrazné úspÄ›chy a aktivity studentů jsou od února 2000 pravidelnÄ› oceňovány Å¡kolnà cenou Osobnost mÄ›sÃce. Na závÄ›r každého Å¡kolnÃho roku zÃskává nejúspěšnÄ›jÅ¡Ã student nebo kolektiv cenu Osobnost roku. PomÄ›rnÄ› pravidelnÄ› jsou studenti gymnázia oceňováni jako nejlepÅ¡Ã studenti mÄ›sta Svitav (JaromÃr PaÅ™il, Alena Å unková, Miroslav Vévoda, Tereza Dvořáková, Tomáš Vrba). Řada studentů Å¡koly studovala a studuje na zahraniÄnÃch stÅ™ednÃch Å¡kolách, pÅ™edevÅ¡Ãm v USA. DÃky firmÄ› Westvaco to byly Hana BoháÄová, Tereza JelÃnková, Lenka BureÅ¡ová, Pavla OdstrÄilová, Tereza Průšková, KateÅ™ina Neznajová. Michaela Bekeová vyhrála roÄnà studijnà pobyt v NÄ›mecku.
JednÃm z výrazných znaků Gymnázia ve Svitavách v uplynulém desetiletà je i nárůst poÄtu odborných exkurzà pro studenty. Nejedná se vÄ›tÅ¡inou o jednorázové akce, ale o urÄitý systematický pÅ™Ãstup. CÃlem, který se snad dařà naplňovat, je, aby exkurze na sebe navazovaly a navzájem se doplňovaly a aby doÅ¡lo k propojenà teoretických a praktických poznatků. V oblasti pÅ™ÃrodnÃch vÄ›d jsou to pravidelné návÅ¡tÄ›vy jaderné elektrárny v Dukovanech, pÅ™eÄerpávacà elektrárny Dlouhé StránÄ›, ZOO ve DvoÅ™e Králové, ve spoleÄenských vÄ›dách sem patřà literárnà exkurze, abonentnà cykly divadelnÃch pÅ™edstavenà v Pardubicich a v Hradci Králové, návÅ¡tÄ›vy protidrogového centra v Olomouci, zájezdy do OsvÄ›timi, TerezÃna, Prahy atd. V poslednÃch letech využÃvajà studenti a jejich pedagogové možnosti tzv. otevÅ™ených dveřà různých vÄ›deckých ústavů ÄŒAV.
Řada studentů se aktivnÄ› zapojila do propagace Evropské unie. Od Å¡kolnÃho roku 2000/2001 pracovala na Å¡kole mÃstnà sekce Klubu mladých Evropanů (KME). PÅ™edseda mÃstnà sekce a student Å¡koly Jan Kotala (studentem gymnázia do r. 2004) se stal Älenem nejužšÃho celostátnÃho vedenà KME. Pracuje zde Kabinet evropských studiÃ, který sloužà jako informaÄnà stÅ™edisko o EU pro studenty Å¡koly i pro veÅ™ejnost. Å kola je Älenem Evropského hnutà v ÄŒR. Za svou Äinnost v této oblasti zÃskala titul Å kola mladých Evropanů, a to jako jedna ze dvou Å¡kol v ÄŒeské republice.
Å kola udržovala a udržuje velmi bohaté zahraniÄnà kontakty. Pravidelné jsou výmÄ›nné pobyty studentů na Å¡kolách v SRN - na Gymnáziu v Egeln a Gymnáziu v Bad Essenu, za podpory Nadace Josefa PlÃvy také na Gymnáziu v Plochingen. KaždoroÄnÄ› se studenti Å¡koly úÄastnà poznávacÃch zájezdů do Francie – PařÞ, Provence, severnà Francie. NepravidelnÄ› mohou naÅ¡i studenti navÅ¡tÃvit i Britské ostrovy, popÅ™ÃpadÄ› i jiné zemÄ›, napÅ™. Å výcarsko, Rakousko, SRN atd.
V poslednÃch letech se studenti i pedagogové úÄastnà celé Å™ady projektů v mnoha oblastech – biologie (napÅ™. projekty Tereza), literatury (Poetická setkánÃ), ochrana pÅ™Ãrody a ekologie, historie a spoleÄenské vÄ›dy (Antisemitismus, holocaust a výchova k vzájemné toleranci), IVT (Interaktivnà gymnázium), historie (Krajina za Å¡kolou), tÄ›lesná výchova a sport apod.
Od Å¡kolnÃho roku 2002/2003 působà pÅ™i gymnáziu i státnà jazyková Å¡kola, na které vyuÄujà také uÄitelé gymnázia. NejvÄ›tÅ¡Ã zájem je o anglický a nÄ›mecký jazyk, oba se vyuÄujà v pÄ›ti úrovnÃch. Na jaÅ™e 2003 zde poprvé probÄ›hly základnà státnà jazykové zkouÅ¡ky. Od Å¡kolnÃho roku 2003/2004 gymnázium organizuje pro seniory Univerzitu tÅ™etÃho vÄ›ku a zajiÅ¡Å¥uje výuku vÄ›tÅ¡iny pÅ™edmÄ›tů svými zamÄ›stnanci. V oblasti informaÄnÃch a komunikaÄnÃch technologià je Å¡kola akreditovaným Å¡kolÃcÃm stÅ™ediskem, kterým proÅ¡ly stovky absolventů, zejména pedagogů. Dovednostmi v oblasti ICT disponujà vÅ¡ichni uÄitelé Å¡koly. Vzhledem k uvedenému byl Å¡kole ministerstvem Å¡kolstvà udÄ›len Äestný titul InformaÄnà centrum.
Å kola organizuje i celou Å™adu akcà pro veÅ™ejnost, mimo jiné VeÄery pod lucernou (ve spolupráci se StÅ™ediskem kulturnÃch služeb ve Svitavách), které nahradily původnà VeÄery gymnázia. Vystoupila zde Å™ada hostů, napÅ™. OndÅ™ej Neff, FrantiÅ¡ek ÄŒerný, Petr Zelenka, Michal Viewegh, Jáchym Topol, LudvÃk VaculÃk, Olbram Zoubek, FrantiÅ¡ek VláÄil a mnoho dalÅ¡Ãch osobnostÃ.
Od bÅ™eznu 1999 pracuje na Å¡kole obÄanské sdruženà Sdruženà rodiÄů a přátel Gymnázia ve Svitavách (SRPG). Do Äela SRPG byla valnou hromadou zvolena správnà rada, kde funkci pÅ™edsedy vykonávala krátce Mgr. L. Vévodová a od podzimu roku 1999 PaedDr. M. BáÄa. CÃlem sdruženà se mimo jiné stala podpora odborné, zájmové, kulturnà a sportovnà Äinnosti studentů, vzdÄ›lávacà Äinnost apod. Bez jeho existence by Å¡kola dnes nemohla realizovat Å™adu svých aktivit a oceňovat nejlepÅ¡Ã studenty Å¡koly. V prvnÃch letech své existence pořádalo SRPG i reprezentaÄnà plesy Å¡koly, nynà se podÃlà na organizaci maturitnÃch plesů studentů.
ÄŒinnost Å¡koly, studentů i pedagogů je tedy ve vÅ¡ech oblastech znaÄnÄ› rozmanitá a bohatá, takže na tomto vymezeném prostoru ji nelze v úplnosti postihnout. Lze pouze věřit, že i v dalÅ¡Ãch desetiletÃch bude Gymnázium ve Svitavách pracovat stejnÄ› úspěšnÄ›.
PhDr. Ivana Pavlišová
VladimÃr VeleÅ¡Ãk, prom. hist.
PaedDr. Milan BáÄa
autor PaedDr. Milan BáÄa
-
Warning: Undefined array key 1 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 12
Warning: Undefined array key 2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 12
Warning: Undefined array key 3 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 12
Warning: Undefined array key 4 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 12
Warning: Undefined array key 5 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 12
Deprecated: substr(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 13
Deprecated: substr(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 14
poslední změna: ..2008-03-08 14:49:10 . - kategorie stálé články
- přečteno 22078x
Warning: Undefined array key "typ" in /usr/local/www/gymnazium/fns/display_fns.php on line 119
Nejnovější články
- Škola má nový web
- Online prezentace školy aneb Elektronická burza škol 20. 10. 2020
- Nová opatÅ™enà pro Å¡koly od 14. Å™Ãjna 2020 - hlavnÄ› pro nižšà gymnázium
- Å kola bude pro Äást žáků od 5. 10. do 18. 10. 2020 uzavÅ™ena
- DoplňujÃcà volby do Å¡kolské rady - ZRUÅ ENO
- Připomenutà důležitých pravidel
- Ve stÅ™edu 2. 9. 2020 bude mÃt Äást žáků gymnázia kvůli maturitÄ› distanÄnà výuku
- Maturitnà zkoušky ve spádové škole - zářà 2020
- Důležité – do školy jen s rouškou, ne však s kašlem, rýmou nebo teplotou
- Výsledky pÅ™ijÃmacÃho Å™Ãzenà 2020
Archiv článků
- 2020 - listopad (1)
- 2020 - říjen (8)
- 2020 - září (20)
- 2020 - srpen (7)
- 2020 - červenec (0)
- 2020 - červen (11)
- 2020 - květen (8)
- 2020 - duben (7)
- 2020 - březen (16)
- 2020 - únor (5)
- 2020 - leden (5)
- 2019 - prosinec (5)
- 2019 - listopad (9)
- 2019 - říjen (8)
- 2019 - září (12)
- 2019 - srpen (7)
- 2019 - červenec (5)
- 2019 - červen (10)
- 2019 - květen (12)
- 2019 - duben (12)
- 2019 - březen (7)
- 2019 - únor (5)
- 2019 - leden (9)
- 2018 - prosinec (11)
- 2018 - listopad (6)
- 2018 - říjen (5)
- 2018 - září (10)
- 2018 - srpen (7)
- 2018 - červenec (2)
- 2018 - červen (15)
- 2018 - květen (11)
- 2018 - duben (15)
- 2018 - březen (10)
- 2018 - únor (6)
- 2018 - leden (9)
- 2017 - prosinec (8)
- 2017 - listopad (13)
- 2017 - říjen (18)
- 2017 - září (17)
- 2017 - srpen (3)
- 2017 - červenec (3)
- 2017 - červen (16)
- 2017 - květen (13)
- 2017 - duben (12)
- 2017 - březen (7)
- 2017 - únor (11)
- 2017 - leden (9)
- 2016 - prosinec (8)
- 2016 - listopad (13)
- 2016 - říjen (13)
- 2016 - září (10)
- 2016 - srpen (2)
- 2016 - červenec (1)
- 2016 - červen (12)
- 2016 - květen (23)
- 2016 - duben (16)
- 2016 - březen (10)
- 2016 - únor (8)
- 2016 - leden (15)
- 2015 - prosinec (10)
- 2015 - listopad (18)
- 2015 - říjen (11)
- 2015 - září (19)
- 2015 - srpen (7)
- 2015 - červenec (4)
- 2015 - červen (18)
- 2015 - květen (13)
- 2015 - duben (17)
- 2015 - březen (10)
- 2015 - únor (4)
- 2015 - leden (12)
- 2014 - prosinec (9)
- 2014 - listopad (11)
- 2014 - říjen (13)
- 2014 - září (8)
- 2014 - srpen (4)
- 2014 - červenec (4)
- 2014 - červen (8)
- 2014 - květen (10)
- 2014 - duben (21)
- 2014 - březen (9)
- 2014 - únor (10)
- 2014 - leden (8)
- 2013 - prosinec (9)
- 2013 - listopad (14)
- 2013 - říjen (8)
- 2013 - září (12)
- 2013 - srpen (5)
- 2013 - červenec (4)
- 2013 - červen (20)
- 2013 - květen (12)
- 2013 - duben (19)
- 2013 - březen (11)
- 2013 - únor (7)
- 2013 - leden (12)
- 2012 - prosinec (6)
- 2012 - listopad (11)
- 2012 - říjen (12)
- 2012 - září (13)
- 2012 - srpen (3)
- 2012 - červenec (2)
- 2012 - červen (14)
- 2012 - květen (14)
- 2012 - duben (12)
- 2012 - březen (8)
- 2012 - únor (8)
- 2012 - leden (17)
- 2011 - prosinec (16)
- 2011 - listopad (18)
- 2011 - říjen (20)
- 2011 - září (21)
- 2011 - srpen (3)
- 2011 - červenec (5)
- 2011 - červen (14)
- 2011 - květen (14)
- 2011 - duben (17)
- 2011 - březen (11)
- 2011 - únor (12)
- 2011 - leden (19)
- 2010 - prosinec (17)
- 2010 - listopad (13)
- 2010 - říjen (20)
- 2010 - září (11)
- 2010 - srpen (2)
- 2010 - červenec (1)
- 2010 - červen (13)
- 2010 - květen (16)
- 2010 - duben (21)
- 2010 - březen (10)
- 2010 - únor (8)
- 2010 - leden (13)
- 2009 - prosinec (11)
- 2009 - listopad (11)
- 2009 - říjen (12)
- 2009 - září (13)
- 2009 - srpen (4)
- 2009 - červenec (3)
- 2009 - červen (18)
- 2009 - květen (17)
- 2009 - duben (20)
- 2009 - březen (13)
- 2009 - únor (6)
- 2009 - leden (11)
- 2008 - prosinec (13)
- 2008 - listopad (14)
- 2008 - říjen (8)
- 2008 - září (17)
- 2008 - srpen (1)
- 2008 - červenec (1)
- 2008 - červen (26)
- 2008 - květen (15)
- 2008 - duben (17)
- 2008 - březen (15)
- 2008 - únor (9)
- 2008 - leden (17)
- 2007 - prosinec (29)
- 2007 - listopad (12)
- 2007 - říjen (22)
- 2007 - září (16)
- 2007 - srpen (2)
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78
Warning: Undefined variable $podminka2 in /usr/local/www/gymnazium/fns/function_fns.php on line 78